LotMW 2015 Results

Best of Show Winners

Best of Show – Beer

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Tim Thomssen Mild Obsession 11A: Mild Lincoln Lagers!
2nd Bill Becker Night Eyes 13F: Imperial Stout S.O.B
3rd Andrew Laidlaw Batch 49-3068 15C: Weizenbock StL Brews / Garage Brewers Society

Best of Show – Cider

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Tim Thomssen Raspberry Bush 28B: Fruit Cider Lincoln Lagers!

Best of Show – Mead

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Eric Armstrong GOT Mead? 24C: Sweet Mead South Omaha Brewers

Winning Entries

Table 1: Light Lager & Pilsner (5 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Rob Yeo Dortmunster I 1E: Dortmunder Export Brewligans
2nd Eric Armstrong Hat Czech 2B: Bohemian Pilsener South Omaha Brewers
3rd Gary Black Pale Pils 1A: Lite American Lager Jefferson County Home Brewers

Table 2: European Amber Lager (5 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Aaron Reif Oktoberfest 3B: Oktoberfest/Marzen Iowa Brewers Union
2nd Eric Armstrong Von Mises Muses 3A: Vienna Lager South Omaha Brewers
3rd Tim Thomssen
Co-Brewer: Brian Hoesing
Festbier 3B: Oktoberfest/Marzen Lincoln Lagers!

Table 3: Dark Lager & Bock (5 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Tim Thomssen Drunkel Tim 4B: Munich Dunkel Lincoln Lagers!
2nd Tim Thomssen Rock Out With Your Decoction Out! 5C: Doppelbock Lincoln Lagers!
3rd Tim Thomssen Drunkel Schwarz 4C: Schwarzbier Lincoln Lagers!

Table 4: Light Hybrid Beer (6 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Rob Yeo Kolsch V 6C: Kolsch Brewligans
2nd Tim Thomssen Humble Blonde 6B: Blonde Ale Lincoln Lagers!
3rd Gary Black Hoppy Calf 6B: Blonde Ale Jefferson County Home Brewers

Table 5: Amber Hybrid Beer (6 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Rob Yeo CA Born I 7B: California Common Beer Brewligans
2nd Aaron Reif Northern German Altbier 7A: Northern German Altbier Iowa Brewers Union
3rd Randy Pratt California Common 7B: California Common Beer MASH (Missouri Association of Serious Homebrewers)

Table 6: English Pale Ale (7 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Joshua Boldt Bob’s Your Uncle 8C: Extra Special/Strong Bitter (English Pale Ale) Jefferson County Home Brewers
2nd David Thompson
Co-Brewer: Dustin Piercy, Lance Anderson
A Life Less Ordinary 8A: Standard/Ordinary Bitter F.O.A.M.
3rd Aaron Reif ESB 8C: Extra Special/Strong Bitter (English Pale Ale) Iowa Brewers Union

Table 7: Scottish and Irish Ale (7 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st David Thompson
Co-Brewer: Sara Farmer
Crazy Red Head 9D: Irish Red Ale F.O.A.M.
2nd Kurt Smelser Crazy Red 9D: Irish Red Ale C.R.A.Z.E.
3rd Jason Gabriel
Co-Brewer: ManCave BrewNiversity Students
ManCave BrewNiversity Wee Heavy 9E: Strong Scotch Ale

Table 8: American Pale Ale (10 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Andrew Laidlaw Batch 53-CI 10A: American Pale Ale StL Brews / Garage Brewers Society
2nd Tim Thomssen Cheech & Chong 10A: American Pale Ale Lincoln Lagers!
3rd Aaron Reif APA 10A: American Pale Ale Iowa Brewers Union

Table 9: Brown Ales (6 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Tim Thomssen Mild Obsession 11A: Mild Lincoln Lagers!
2nd Gary Black St. Louis Brown 10C: American Brown Ale Jefferson County Home Brewers
3rd Keith Linn Big Brown Beaver 10C: American Brown Ale

Table 10: Porters & Sweet Stout (8 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Andrew Laidlaw Batch 54 13B: Sweet Stout StL Brews / Garage Brewers Society
2nd Tim Thomssen Speakeasy Porter 12B: Robust Porter Lincoln Lagers!
3rd Chris Ford Phobos 12C: Baltic Porter Iowa Brewers Union

Table 11: Imperial Stout (7 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Bill Becker Night Eyes 13F: Imperial Stout S.O.B
2nd Justen Parris
Co-Brewer: Jason Parris
My Addidas 13F: Imperial Stout REFS, MUGZ
3rd Curtis Johnson
Co-Brewer: Justin Brooks
Tallywhacker 13F: Imperial Stout MUGZ

Table 12: Stouts (9 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Eric Armstrong Stout Enough 13D: Foreign Extra Stout South Omaha Brewers
2nd Tim Mannion Oatmeal Stout 13C: Oatmeal Stout
3rd John Campbell O-TAY Oatmeal Stout 13C: Oatmeal Stout MUGZ

Table 13: IPA (16 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Chris Ford Resolution Of Hector 14A: English IPA Iowa Brewers Union
2nd Rob Yeo
Co-Brewer: Greg Worzalla, Tom Nieman, Brian Jaszewski, Eric Morris
NE IPA II 14B: American IPA Brewligans
3rd Ian Hurd
Co-Brewer: Andrew Johnston
Beer For Airports – 49 14B: American IPA

Table 14: Imperial IPA (6 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Brice Swanson Hawk IPA 14C: Imperial IPA MUGZ
2nd Tim Thomssen Hop-Tarded 14C: Imperial IPA Lincoln Lagers!
3rd Justin Brooks
Co-Brewer: Anthony Mathis
Curt Johnson Is A Dad Slut 14C: Imperial IPA

Table 15: German Wheat and Rye Beer (9 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Andrew Laidlaw Batch 49-3068 15C: Weizenbock StL Brews / Garage Brewers Society
2nd Chris Ford Einkorn Dunkel 15B: Dunkelweizen Iowa Brewers Union
3rd Aaron Reif Weizen 15A: Weizen/Weissbier Iowa Brewers Union

Table 16: Saison & Biere de Garde (9 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Tom Dennis Naperville Farmhouse 16D: Biere de Garde Urban Knaves of Grain
2nd Justin Brooks
Co-Brewer: Anthony Mathis
Horry Sheet! 16C: Saison
3rd Rob Yeo Alliance I 16D: Biere de Garde Brewligans

Table 17: Belgian Specialty Ale (5 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st David Thompson Funky Cold Medina 16E: Belgian Specialty Ale F.O.A.M.
2nd Gary Williams
Co-Brewer: Tiffany Williams
Holiday Haze 16E: Belgian Specialty Ale REFS/MUGZ
3rd Justen Parris Lime Leafed Saison 16E: Belgian Specialty Ale REFS, MUGZ

Table 18: Sour Ale (6 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Nick Smith Sour Sally 17D: Straight (Unblended) Lambic the brewing network
2nd Tim Thomssen
Co-Brewer: Sam Bates, James ErmanHammer, Paul Breitkreutz, Nathan & Emily Ruwe
Turned On It’s Head – Flanders Red 17B: Flanders Red Ale Lincoln Lagers!
3rd Andrew Steinbach
Co-Brewer: Andrew Foote, Patrick Millian
Backyard Wild Raspberry 17F: Fruit Lambic Basement Brew Crew

Table 19: Belgian Strong Ale (11 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Keith Linn Afterlife XLV 18E: Belgian Dark Strong Ale
2nd Andrew Steinbach
Co-Brewer: Andrew Foote, Patrick Millian
Base Camp Blonde 18A: Belgian Blond Ale Basement Brew Crew
3rd Gary Williams
Co-Brewer: Tiffany Williams
Biggins Big Blondy 18A: Belgian Blond Ale REFS/MUGZ

Table 20: English Barleywine (8 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Jason Gabriel
Co-Brewer: ManCave BrewNiversity Students
ManCave BrewNiversity Barleywine 19B: English Barleywine
2nd Joe Jordan Rough Seas 19B: English Barleywine MUGZ
3rd Nathan VanWert
Co-Brewer: Justin Brooks
Gnarley Wine 19B: English Barleywine MUGZ

Table 21: Strong Ale (7 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Marshall Van Tuyl Blushing Barleywine 19C: American Barleywine
2nd Bill Becker Big Bad Barley 19C: American Barleywine S.O.B
3rd Eric Wagner Rather Peculier 19A: Old Ale Rivers’s Edge Fermentation Society – REFS

Table 22: Fruit Beer (8 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Tim Thomssen Violet Beauregard 20A: Fruit Beer Lincoln Lagers!
2nd David Schumacher SchuBrew Raspberry Tart 20A: Fruit Beer Missouri Mashers
3rd Randy Pratt Apricot Cream Ale 20A: Fruit Beer MASH (Missouri Association of Serious Homebrewers)

Table 23: Spice/Herb/Vegatable Beer (15 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Stephanee Jordan Ginger Kolsch 21A: Spice, Herb, or Vegetable Beer Mugz
2nd John Campbell Coco Puffs RIS 21A: Spice, Herb, or Vegetable Beer MUGZ
3rd Rich Toohill Talley Ho Summer Ale 21A: Spice, Herb, or Vegetable Beer MUGZ

Table 24: Smoke-Flavored and Wood-Aged Beer (9 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st John Campbell Bourbon Barrel Porter 22C: Wood-Aged Beer MUGZ
2nd Keith Linn Smoulder 22B: Other Smoked Beer
3rd Tim Thomssen Alcoholocaust 22C: Wood-Aged Beer Lincoln Lagers!

Table 25: Specialty Beer (9 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Ian Hurd
Co-Brewer: Andrew Johnston
Beer For Machines – 50 23A: Specialty Beer
2nd Larry Herriman Brett Gose W/peaches 23A: Specialty Beer Fellowship of Oklahoma Alemakers (FOAM)
3rd Tim Thomssen
Co-Brewer: Theresa Thomssen
Koo Koo For Coconuts 23A: Specialty Beer Lincoln Lagers!

Table 26: Cider (4 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Tim Thomssen Raspberry Bush 28B: Fruit Cider Lincoln Lagers!
2nd Rich Toohill Stone Me Cider 27A: Common Cider MUGZ
3rd Andrew Laidlaw Batch C12-F 28D: Other Specialty Cider or Perry StL Brews / Garage Brewers Society

Table 27: Muddy Waters (14 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Nathan VanWert Belgian Night 29A: Muddy Waters MUGZ
2nd Allison VanWert
Co-Brewer: Nate VanWert
Gnarley Wine 29A: Muddy Waters MUGZ
3rd Bob Moody Burnt River Brown 29A: Muddy Waters

Table 28: Mead (9 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Eric Armstrong GOT Mead? 24C: Sweet Mead South Omaha Brewers
2nd Andrew Laidlaw Batch M24-SP 25A: Cyser StL Brews / Garage Brewers Society
3rd Lou Brooks Lola’s Ginger 26A: Metheglin Mugz

Leave a Reply